Poradnik – porwanie narciarza przez lawinę

W przypadku porwania przez lawinę narciarz powinien próbować uwolnić się od kijków i nart oraz starać się utrzymać na powierzchni. Przy zwalnianiu masy śniegu dobrze jest przyjąć pozycję kuczną, ręce trzymać przed twarzą, aby utworzyć wolną przestrzeń z powietrzem do oddychania. W dużych, szybko zsuwających się lawinach zasypany nie ma żadnych możliwości działania i najczęściej ponosi natychmiastową śmierć w wyniku doznanych obrażeń.

Będąc świadkiem wypadku lawinowego należy:

• obserwować przebieg wydarzeń, a szczególnie miejsce porwania zasypanego przez lawinę oraz jego zniknięcia pod powierzchnią śniegu,

• rozeznać potencjalne zagrożenie dla siebie i innych członków zespołu,

• w przypadku większej liczby osób nie zasypanych, ustalić jedną, która nie weźmie bezpośrednio udziału w poszukiwaniach, lecz będzie obserwować poszukujących z bezpiecznego miejsca (i np. zawiadomi o wypadku TOPR poprzez telefon komórkowy – numer (0-603)100-100). Meldunek powinien zawierać następujące informacje: kto i skąd dzwoni, gdzie i kiedy nastąpił wypadek, ile osób zostało zasypanych, a ile jest w stanie prowadzić poszukiwania, jakimi środkami dysponują,

• przestawić urządzenie elektroniczne na odbiór i rozpocząć poszukiwania zasypanych,

• brać pod uwagę możliwość zejścia kolejnych lawin – podczas poszukiwań detektor trzymamy w ręce, ale jednocześnie należy go przymocować paskiem do ciała poszukującego.

Poszukiwanie zgrubne rozpoczyna się w pobliżu miejsca, w którym zaginiony zniknął pod śniegiem, próbując określić tor ruchu porwanego w lawinie. Poszukiwanie prowadzone jest wzdłuż lawiniska w odstępach słyszalności najsłabszego nadajnika. Jeden poszukujący porusza się zygzakiem lub odcinkami równoległymi. Miejsce odebrania pierwszego sygnału oznacza się kijkiem lub czekanem.

Poszukiwanie rozstrzygające polega na wyznaczeniu miejsca najlepszej słyszalności sygnału przy poruszaniu się w dwóch prostopadłych kierunkach. Obierając coraz mocniejszy sygnał, należy go ściszać tak, aby cały czas móc łatwo zauważać różnice głośności. W ostatniej fazie poszukiwań trzymamy detektor tuż nad śniegiem. Po ustaleniu właściwego miejsca, rozpoczynamy poszukiwania przy pomocą sondy, (w jej zastępstwie służyć mogą skręcone ze sobą specjalne kije do turystyki narciarskiej, produkowane przez niektóre firmy)

Po wysondowaniu zasypanego rozpoczynamy odkopywanie. W przypadku braku łopat, można próbować kopać np. za pomocą menażki, ale: “na niewiele zdadzą się nawet najnowocześniejsze przyrządy elektroniczne, gdy ratującym brakuje sond i łopat”, W przypadku braku urządzeń elektronicznych, poszukiwania ograniczają się do przeprowadzenia sondowania w miejscu gdzie najprawdopodobniej znajduje się zasypany i nie dają wielkiej szansy powodzenia. Miejsce największego prawdopodobieństwa odnalezienia zasypanego znajduje się na linii spadku stoku przechodzącej przez punkt, w którym znajdował się on w chwili zejścia lawiny.

Odkopanie zasypanego należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie spowodować obrażeń. Po odsłonięciu twarzy i klatki piersiowej przystąpić do akcji reanimacyjnej i udzielić pierwszej pomocy:

• udrożnić drogi oddechowe i stosować sztuczne oddychanie (metodą usta-nos), aż do momentu w którym zasypany odzyska przytomność, lub gdy nadejdzie grupa ratowników TOPR;

• bronić zasypanego przed dalszym wychłodzeniem odsłaniając go ze śniegu i przykrywając płachtą izotermiczną lub odzieżą; w okolicach brzucha można podłożyć pakiet grzewczy; jeżeli zasypany odzyskał przytomność, a jego stan nie wskazuje na konieczność przeprowadzenia operacji w szpitalu, można podać mu ciepły napój.

Dopiero po odkopaniu zasypanego i uwolnieniu jego dróg oddechowych można ewentualnie przystąpić do poszukiwań pozostałych zasypanych. Po zakończeniu poszukiwań, uczestnicy przełączają swoje detektory w tryb nadawania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>